Proizvod je mrtav, živjele usluge
Tamo negdje prije 10-ak godina, kada sam još bio u osnovnoj školi, u slobodno vrijeme često sam gledao televiziju, posebno kablovsku. Osim neizbježnog TV programa svakog djeteta, najviše sam gledao Eurosport i njemački DSF. I baš na DSF-u sjećam se kao danas TV reklame u kojoj su najmodernije čudo tehnike za to vrijeme, Nokiu 3310, nudili za samo jedan, tek novopečeni Euro.
Obzirom na činjenicu da sam u to vrijeme jako želio mobitel, koji onda još nisam imao, u par navrata molio sam roditelje da odemo u Njemačku, nudeći im vlastito financiranje mobitela.
Nažalost, moja inicijativa je svaki puta propala, a ja sam se ne baš razumjevši obrazloženje, vratio gledanju mojeg omiljenog programa – Cartoon Networka.
U međuvremenu, dok su se tim principom mobiteli počeli prodavati i kod nas, a za njih izdvajali ne Euri, već lipe; meni je postalo mnogo jasnije o čemu se radi. Ukratko – prodaje se usluga. Ali što to zapravo znači? Gdje je nestao proizvod? Krenimo redom.
Za malo slikovitiji prikaz ove situacije, nastaviti ću se služiti primjerima mobilnih telefona, jer su oni zasad jedini pravi primjer odumiranja važnosti proizvoda pored usluga.
Dakle prije desetak godina, mobiteli su kod nas koštali par tisuća kuna. Danas koštaju po nekoliko lipa. Zašto? Zato što je operateru u interesu naplatiti vam telefoniranje, slanje sms-ova, mobilni Internet, i cijelu ergelu usluga za koje ni sam ne zna da postoje. Tom principu uskoro su se priključili i operateri fiksnih linija i kablovske televizije, koje vam također za simboličnu naknadu postojeću samo zbog potreba knjiženja nude wireless ruter i DVB-C prijamnik. „Kvaka“ je u tome da su svi proizvodi isti, a naplaćuje se usluga.
I dok u cijeloj priči zapravo najviše profitiraju upravo operateri, Apple je opet otišao korak dalje sa svojim iPod-om, iPhone-om, a sada i iPad-om. Ova domišljata Američka kompanija puni si blagajnu uslugama koje je sama izmislila. I na svojoj koži sam nedavno osjetio koliko je App-store zapravo ovisan. Iako je 60% aplikacija besplatno, ta bezobrazno velika lakoća kupovanja jednostavno vas mami da jednim pišljivim unosom passworda kupite aplikaciju po samo dolar ili 2, ne razmišljajući o tome da to radite po deseti put ovaj tjedan… a tek je utorak.
iTunes je potpuno ista stvar, samo što kupujete glazbu (kod nas još uvijek strana pojava), a na svoj iPad uskoro ćete moći stavljati i knjige. I tako će to ići jedno vrijeme, sve dok iPhone neće koštati par lipa.
Zapravo ako slijedimo logiku stvari, uskoro bi mogli kupovati automobile za kunu i biti vezani ugovorom da benzin kupujemo na crpkama koje su u partnerstvu s proizvođačem automobila. Kad bolje pogledamo, dio toga se kod automobilske industrije događa i danas.
Uzmimo primjerice servise malo boljih proizvođača automobila koji daju višegodišnje garancije. Cilj tih višegodišnjih garancija je navlačiti vas svakih nekoliko tisuća kilometara u ovlaštene servise, gdje na primjer par žaruljica plaćate par stotina kuna.
Sve u svemu, sumnjam da ćemo automobile uskoro kupovati za kunu, ali jedno je sigurno. Glavni cilj više nije potrošaču prodati proizvod, već obvezati ga na čim dulje primanje vaših usluga.
Odličan primjer s autima. Nude ti 10 godina garancije na motor i lim, ali samo ako dva puta godišnje odlaziš u njihov ovlašteni servis koji je nerijetko i do 5 puta skuplji, a košiji od tzv “neovlaštenih” servisa. Na kraju kupac auta, plati 3 i pol auta, jedan ostaje njemu, 1 i pol idu banci na ime kamata, a 1 auto ostavlja ovlaštenim serviserima. Što je najgore kupac misli da je prošao odlično. Isto je i s mobitelima, već nakon 5 plaćenih računa pružatelj usluga je na dobitku.
Jao, super tema!
To u svakoj raspravi o iPadu/iPhoneu pokušavam ljudima objasniti, da nije poanta uopće jel je iPad zapravo veliki iPhone, već to što će njega prodavati je upravo to što si rekao, lakoća kupnje aplikacija, a developeri će (bog ih blagoslovio) opet napraviti par tisuća aplikacija s kojima će si svatko od iNečega napraviti ultimate gadget.
Pri tome u vodu padaju svi nedostaci tipa kratko trajanje baterija, nedostatak Flasha i slično, jer čisto primjera radi – teamviewer je od nedavno na iPhoneu, još će bolje izgledati na iPadu, a afaik, to nema ni jedan drugi smartphone.
Isto je kod WoW-a – daj ljudima igru za par dolara i kupi mjesečnu članarinu. 8 milijuna igrača puta 14$ mjesečno = Blizzard :)
Dalje, Gilette. Mogu brijač dijeliti besplatno ako treba, lova je u britvicama, koje dva komada koštaju 60ak kuna. Istina, jedna traje par mjeseci, ali opet…
A i telekomi – mobiteli se već prodaju po kunu, sad se i netbookovi nude za 100njak eura…
Heck, čak se i Dunder Mifflin oslanja na to da cijenom ne mogu konkurirati velikim distributerima papira, ali zato nude personal service :))
A zasto je onda Dunder Mifflin propao?? hhe
Moje skromno mišljenje je da nije stvar u proizvodima i uslugama, nego u ZNANJU. Prodaje se pamet jer ako znam popraviti auto boli me briga za garanciju i ovlaštene servise, ako znam da postoji VNC na mobitelima još od Nokije 9500 i znam preforwardirati mrežne pakete preko svog računala kod kuće, briga me za TeamViewer i za iČudo. U krajnjoj liniji ako mogu i znam koristiti nešto skypoliko na mobilnom uređaju briga me i za telekom. Stvar je u Znanju i Sadržaju. Nije taj Primorac ni tako blesav kao što izgleda kad kaže da trebamo postati zemlja znanja. A kada znanje postane besplatno ostat će samo naša kreativnost. Long live open source!!
E jesam zabrijo :)
@tomislav evo dobro si ovo sročio. na kraju stvarno ispadnu takve cifre :/
@blackshtef evo i sam si naveo puno dobrih primjera, a ovo ovih “nedostataka” pročitaj ovo https://blog.hrvojemihajlic.com/politika-plasmana-proizvoda-i-usluga-u-it-industriji (ak već nisi ;) )
@ And1v istina je ovo što kažeš, ali po meni se koncentriraš na krivu stvar. Današnji su automobili napravljeni na način da jednostavno ne možeš sam promjeniti žarulju na faru, zamjeniti pakne, promjeniti bravu na vratima… u servisu računala ti ne daju garanciju ako skineš naljepnicu sa kućišta, na mobitel staviš novi firmwire i već ti kakaju oko garancije… nema to veze s pameti. Nisu oni ništa puno pametniji od nas, već samo dovoljno domišljati (postoji razlika) da nam “zaključaju” proizvode i time ih pretvore u što dulju uslugu.
al slažem se s ovim “Long live open source!!” :)
Gle, nisam spomenuo iPhone radi toga da ga uzdižem, nego radi toga što podržava TeamViewer za remote desktop. Ja radim s TeamViewerom već dosta dugo i savršeno mi odgovara.
Okej, Nokie imaju VNC, ali prosječni korisnik ne zna kako uopće uspostaviti to :)
Što se skypeolikih stvari tiče, opet ti treba 3G (ako nemaš wifi negdje okolo) – a za to ti opet treba telekom.
Super ako znaš popraviti auto, pa ne moraš u servis, ali jel imaš takvo znanje iz svakog aspekta u životu? :) Vjerojatno ne :)
Mislim da si malo fulao poantu s komentarom zapravo, velim, nije stvar iphone vs. ostali, nego usluga koju dobivaš kad kupiš neki proizvod, bio to telefon, telekom usluga, auto kuća, provider kabelskog interneta, slastičarna u kojoj jedeš kolače…bilo čega
@blackshtef ma kužim ja tebe potpuno kaj si htio reć, onaj članak sam samo stavio kao digresiju na vječno pitanje “zašto iProizvod nema ovo i ono…”
ali slažem se, Apple je otišao najdalje kad se govori o proizvodu koji nudi čitav dijapazon usluga, od kojih uz telekom najviše koristi imaju oni sami.
@blackshtef i @HrvojeMihajlic ja ne znam ništa, ali volio bih da znam tko zna i volio bih da to nije samo Apple ili samo T-scum ili samo Renault. I kad netko smisli nešto novo volio bih da od toga ima koristi upravo zato što je to prvi smislio i ima monopol upravo toliko dugo dok drugi ne napravi isto to kvalitetnije i/ili jeftinije po otvorenoj specifikaciji/standardu koju MORA javno objaviti i podijeliti s drugima. Pa ako hoće opet musti i biti prvi na sisi neka opet izmisli nešto novo. Da vidiš kojom bi se onda brzinom čovječanstvo razvijalo. I sumnjam da bi se vozili i grijali na fosilna goriva. I da je tako zadnjih sto godina Arthur Clarke bi pogodio tajming svojih Svemirskih odiseja.
Znam da sam prokleti idealista ali to sam mislio pod “Long live open source” :)
Već se vidim u 2020. godini kako vozim novi Megane u RC2 inačici s openSource anlaserom i trial inačicom turbo punjača. S druge strane izašle su alpha inačice novih HŽ lokomotiva, al nažalost samo za Mac sučelja…
Opensource je super stvar :)
@Tomislav Buza: vidi se da neoliberalna kapitalistička propaganda čini svoje… :) Da. istina, zgodno je sovtver držati stalno u alfi ili beti jer je manje odgovornosti i ulaganja, ali postoji i stabilni opensource kao npr. FireFox ili OpenOffice… Postoje i standardi kojih se khm.. svi držimo kao w3c-ovi ili openGL.