Što su hashtagovi i kako ih koristiti?
Počnimo sa logičnim pitanjem – što su to hashtagovi? Hash tag je oznaka s kojom obilježavamo određenu tematiku na Twitteru. Isto kao što na blogpostovima stavljamo tagove (ključne riječi), tako i na Twitteru obilježavamo postove određene tematike tako da ispred dotične riječi stavimo ljestve, odnosno hash #.
Ukoliko bi išli ismijavati jezikoslovce, mislim da je samo pitanje vremena kad će se ovaj termin kod nas zaživjeti kao „ljestvičaste ključne riječi“.
Cilj hashtagova upravo je lakoća naknadnog traženja određene tematike na Twitteru. Ako na primjer prisustvujete nekom događanju, pri svakom relevantnom tvitu, koristiti ćete jednoznačan hashtag; primjerice, za Mobile Camp Ljubljana održanog prije par tjedana, hashtag je bio #mclj.
Hashtagovi se iznimnom lakoćom iščitavaju u mnogim klijentima, od kojih je po meni najfunkcionalniji Tweetdeck, u kojemu za svaki hash dodajete novu kolonu i pratite ga kao zaseban timeline.
Jedina stvar na koju kod hash-tagova morate paziti je da ne upotrebljavate slova s kvačicama, ili bilokakve druge znakove. Drugim riječima, držite se engleske abecede.
Ukoliko koristite Twitter duže od tjedan dana, vrlo vjerojatno već znate sve o tome, ali možda ne znate sve hasheve. Evo i male škole, ali prvo – ponovimo gradivo.
#OMG – skraćenica za „Oh My God“ – koristi se kada je nešto jako potresno
#OMFG – isto kao OMG, samo jače
#FTW – „For The Win“ – kada želite naglasiti buduću pobjedu – eg. – „idem se provozati, iako pada kiša – bicikliranje po kiši #FTW“
#LOL – Laughing Out Loud (arhaični oblik ovoga je ha-ha ili he-he)
#ROFL – Rolling on the Flor Laughing
#ROFLMAO – Rolling on the Flor Laughing My Ass Off (dolazi i u kraćoj verziji #LMAO)
#win – pobjeda, nešto jako dobro
#fail – poraz, nešto loše (često ide uz #LOL ili #ROFL kada se obraćate nekom drugom, npr. kod ismijavanja)
#w00t – izraz trenutačnog oduševljenja, može se naći u raznim varijantama (woot, WOOT… )
#epic – nešto epično, epskih razmjera, veliko, vrlo intenzivno
#EpicWin – velika pobjeda
#EpicFail – velik poraz
#WTF – „What The Fuck“ (intenzitet možete pojačati sa dodavanjem OMG, ali ne i sa #EpicWtf, to je potpuno krivo)
—
U slučaju da niste znali neki od hasheva odozgora, tada se klasificirate kao #n00b. Ne znate što je to n00b? E pa zato i jeste n00b…
No, hrvatski tviteraši su sami izmislili neke pojmove koji im olakšavaju tvitanje. Ovo su neki od njih. Krenuti ćemo sa onim najiritantnijim.
#tekma – stavlja se kada se igra neka utakmica, kako bi istu mogli izbjegavati ostali normalni geekovi
#izbori – većinom su ga koristili obični ljudi, a u manjoj mjeri izborni kandidati prošlih predsjedničkih izbora (#fail)
#breaking – češće se može naći u sljedećem formatu – [BREAKING] – prema nekim legendama, tvorenica od @ivanbrezakbrkan, upotrebljava se pri isticanju nečega jako bitnog i novog, slično kao #woot, ali iritantnije ;)
#FollowFriday – svakog petka tviteraši preporučuju drugim tviterašima osobe koje oni prate. Ovo je na Twitteru preraslo u narodni običaj u kojemu se često navodi i 20-ak imena (pojavljuje se i u varijantama #FF, #pratipetak)
#UnfollowFriday – kao followfriday, samo obratno
#trecasmjena –tvorenica od tviterašice koja nikad ne spava – @zvjeronika. Koristi se za sav neformalan sadržaj na timelineu iza 22 sata
#prvasmjena – tvitovi od 6 do 14h
#drugasmjena – tvitovi od 14 do 22h
#tweetupZG – tvitovi vezani uz službeno zagrebačko okupljanje tviteraša
#VGtweetup – isto kao #tweetupZG, samo u manjem gradu, ali s boljom hranom ( čevapi Zen #FTW)
#ZGbiketweetup – tvitovi vezani uz okupljanje zagrebačkih tviteraša (koje je i ovaj vikend otkazano zbog vremena L )
#vankonteksta – autor ovog poluperverznog hasha je tviteraški Johhy Bravo – @berislavlopac … mislim da je ostatak manje-više self-explanatory ^^
#FilmskaNedjelja – više o ovom novom hashtagusaznajte sutra na filmofilija.com
#FoodTease – kada fotografiramo neku finu hranu, uz twitpic priložimo i spomenuti hash
#TrashFilm – preporučite neki trash film tviterašima
#h8 – hate, mržnja preko interneta
#FlamePonedjeljkom – uporaba #h8 prema svima, uglavnom početno usmjeren prema appleovim proizvodima… ponedjeljkom
#blogpost – kada stavljate link za blogpost u tvit (tko bi reko :D )
#MusicMonday – predložite neku glazbu za početak radnog tjedna
#nowplaying – što vam trenutno svira
#nasilje – nasilje
To je otprilike to. Ukoliko sam nešto važno izostavio (a sigurno jesam), slobodno nadopišite u komentarima, i prepraviti ću post naknadno :)
“… zaživjeti kao „ljestvičaste ključne riječi“.”
Valjda tarabaste značke!
Tnx na prosvjetiteljstvu, sad više nisam nOOb!
[…] se raspisao kolega Hrvoje Mihajlic na svom blogu, pa bi prvo uputio na čitanje njegovog blogposta Što su hashtagovi i kako ih koristiti?Twitter je nedugo nakon svog uskrsnuća u planetarno popularni društveni fenomen u svoj algoritam […]
[…] ali nije loše pogledati pa utvrdite sami . Ne morate mi priznati koliko ste ih znali – Što su hashtagovi i kako ih koristiti? CITAT: …..Cilj hashtagova upravo je lakoća naknadnog traženja određene tematike na […]
[…] dio Instagrama su #hashtagovi koji se također kao i na Twitteru koriste za lakše pronalaženje i praćenje određene teme. U […]
[…] ako ste napisali tvit, a niste sigurni koji hashtag upotrijebiti, skočite do bloga Creative Mess, gdje je kolega Mihajlic napisao zgodan vodič kroz sve često korištene […]
Ja sam ostarila i ne kontam ništa.
I wish we could deliver you our HD soruce files.Maybe when everyone has fiber to the house, or companies and the Government launch tons of Kizuna copycats.But focusing on resolution is only a thing, when content lacks, great for flushy nature shows, but increased resolution can’t ever improve Walker, Texas Ranger .
[…] ako ste napisali tvit, a niste sigurni koji hashtag upotrijebiti, skočite do bloga Creative Mess, gdje je kolega Mihajlic napisao zgodan vodič kroz sve često korištene […]